Suomen Viro-yhdistysten liitto ry. (SVYL)

SVYL Suomen Viro-yhdistysten liitto ry. (SVYL) Suomen Viro-yhdistysten liitto ry. (SVYL)

SVYL:n jäsenseurat


Akaan Seudun Suomi-Viro Seura

www.akaanviroseura.yhdistysavain.fi
Puheenjohtaja: Eero Lehtonen
Holstintie 4, 37800 Toijala
Puh. 040 145 3552
eero.t.lehtonen@gmail.com
Sihteeri: Riitta Mikkonen
puh. 040 741 36021
riitta.mikkonen@gmail.com


Eesti Lastering

www.eestilasteringhelsingis.com
eesti.lastering@gmail.com
Juhatuse esimees: Karin Mickelsson
Puh. 044 973 4817


Espoon Suomi-Viro-seura

http://espoonviro.nettisivu.org
Espoon Suomi-Viro-seuran Facebook-sivu
Puheenjohtaja: Silja Angerma-Karila
Sirppikuja 13, 01660 Vantaa
Puh. 0400 542 429
silja.angerma-karila@elisanet.fi
Lisätietoja: sihteeri Anneli Ojala
Ilmakuja 5 F 44, 02210 Espoo
Puh. 045 652 4491
anneli.ojala@gmail.com


Heinäveden Viro-ystävyysseura

Puheenjohtaja: Tuomo Hartikainen
Vallantie 199, 79810 Karvionkanava
Puh. 040 500 1756
Sihteeri: Airi Niskanen
Purotie 12-14 C, 79700 Heinävesi


Helsinki-Tallinna-seura

http://hetas.wordpress.com/
Puheenjohtaja: Veijo Lehto
Strömsinlahdenkuja 2 A 17, 00820 Helsinki
Puh. 0500 404 223
veijo.j.lehto@gmail.com
Sihteeri: Anneli Frantsi
Lintulahdenaukio 4 B A 31, 00500 Helsinki
Puh. 050 551 3347
afrantsi@welho.com


Huittisten seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Liisa Ruha
Mehiläisentie 24, 32700 Huittinen
Puh. 050 403 9852
liisa.ruha@dnainternet.net
Sihteeri: Tapani Roukka
Prantinkatu 3 C as 9, 32700 Huittinen
Puh. 040 738 3205
tapani.roukka@gmail.com


Janakkalan Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Raija Pienimäki
Retuperänkuja 2 - 4, 14200 Turenki
Puh. (03) 688 1263, 040 557 1818
raija.pienimaki@pp.inet
Sihteeri: Carita Lintukoski
Ylikyläntie 2 A 4, 14200 Turenki
Puh. (03) 688 1379, 040 766 4229
carita.lintukoski@gmail.com


Joensuun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Jarkko Kemppi
Kielomäenkatu 14 A 3, 80140 Joensuu
Puh. 050 517 3581
jarkko.kemppi@uef.fi
Sihteeri: Rael Seppänen
raelse@hotmail.com


Kainuun Viro-seura

Puheenjohtaja: Harri Turkulainen
Rekitie 7 H 58, 87250 Kajaani
Puh. 044 7100 866
Faksi (08) 6155 4260
harri.turkulainen@kainuu.fi


Kangasalan räpinologit

http://kangasalanrapinologit.yhdistysavain.fi/
Puheenjohtaja: Aimo Aakkula
Kaakinmaantie 130, 36430 Sahalahti
Puh. 0400 860 915
aimo.aakkula@gmail.com
Sihteeri: Ana Sampakoski
Puh. 0440 388 025
ana.sampakoski@gmail.com


Keravan Viro-seura

Puheenjohtaja: Veikko T. Valkonen
Tursontie 4 B 5, 04200 Kerava
Puh. 0500 435 055
veikko.valkonen@vakes.fi
Sihteeri: Helena Aura
Seunalantie 29 A, 04200 Kerava
helena.aura@heinanen.com


Keski-Suomen Viro-seura

www.keskisuomenviroseura.info
Puheenjohtaja: Jussi Hintikka
Hänniskyläntie 1130, 44330 Hytölä
sihijus@gmail.com
Sihteeri: Mirja Knuuttila
Pitkäkatu 53, 40720 Jyväskylä
Puh. (014) 214 246, 040 723 7363
knuuttila.mirja@gmail.com


Kotkan Tallinna-seura

www.kotkantallinnaseura.net
info@kotkantallinnaseura.net
Puheenjohtaja: Topias Kotiniemi
Vehkatie 1, 48400 Kotka
Puh. 044 702 6920
Sihteeri: Kari Sahari
Kauppakatu 10 A 6, 48100 Kotka
Puh. 040 5285675


Kouvolan Viro-seura

Puheenjohtaja: Paula Kossila
Kallantie 27, 45130 Kouvola
Puh. 0400 750814, (05) 311 7474
paula.kossila@pp.inet.fi
Varainhoitaja:
Pentti Karppanen
penakar75@gmail.com


Lapuan Suomi-Viro-seura

www.lapuansuomiviroseura.svyl.net
Puheenjohtaja: Kari Nirha
Pelttarintie 6, 62100 Lapua
Puh. (06) 433 2112
kari@nirha.fi
Sihteeri: Jorma Kangasluoma
Aaltolanpolku 6 A 7, 61400 Ylistaro
Puh. 040 512 0269
jorma.kangasluoma@gmail.com


Lohjan seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Paula Olsoni
Puh. 050 566 43 99
paula.olsoni@gmail.com


Meri-Lapin Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Maire Pelttari
Itäranta 8 A 23, 95400 Tornio
Puh. 040 541 9395
maire.pelttari@pp.inet.fi
Sihteeri: Olov-Erik Häkkinen
Keminsuuntie 198, 94400 Keminmaa
Puh. 040 527 03 91
olov-erik.hakkinen@pp.inet.fi


Olutsilta - Õllesild

www.olutsilta.fi
www.facebook.com/groups/olutsilta
Puheenjohtaja: Päivi Söderström
sodispaivi@gmail.com
Sihteeri: Olli Kaipainen


Porin seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Päivi Yli-Kauhaluoma-Nurmi
Sinerväisentie 14, 28370 Pori
Puh. 050 436 1405
paivi.ylikauhaluoma@gmail.com
Sihteeri: Petteri Nurmi
Puh. 0400 562 308
petteri.j.nurmi@gmail.com


Rauman Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Juha-Lassi Tast
Jalavatie 7, 26930 Vermuntila
Puh. 044 549 9046
juha-lassi.tast@rauma.fi
Sihteeri: Marja-Riitta Ovaska
Pitkäjärvenkatu 29, 26660 Rauma
maikkiovaska@gmail.com


Riihimäen Suomi-Viro-yhdistys

www.facebook.com/Riihimäen-Suomi-Viro-Yhdistys-ry
Puheenjohtaja: Raimo Häkkinen
raimo.hakkinen@gmail.com
Sihteeri: Kari-Veli Lehtonen
puh. 050 582 3105
kariveli.lehtonen@gmail.com


Salon seudun Suomi-Viro-seura

www.salonsuomiviroseura.com
Puheenjohtaja: Maritta Alho
Kellonsoittajankatu 3, 24100 Salo
Puh. (02) 731 2693 tai 050 511 6835
maritta_alho@hotmail.com
Sihteeri: Kaija Kanervisto
kaija.kanervisto@gmail.com


Savonlinnan Viro-yhdistys

www.facebook.com/slnviroyhdistys
Puheenjohtaja: Kari Valovirta
Rysätie 6, 57710 Savonlinna
Puh. 050 496 4737
kari.valovirta@gmail.com
Sihteeri: Kari Raatikainen
Pietari Kylliäisen tie 56, 57710 Savonlinna
Puh. 050 553 5974
kari.raatikainen@spyder.fi


Suomalaisuuden liitto ry

www.suomalaisuudenliitto.fi
Puheenjohtaja: Sampo Terho
Aurorankatu 7 A 1, 00100 Helsinki
Puh. (09) 442 824
suomalaisuudenliitto@kolumbus.fi
sampo.terho@gmail.com


Suomen-poikien perinneyhdistys

www.suomenpojat.fi
Puheenjohtaja: Risto Haimila
Kavaljeerintie 4 E 29, 01520 Vantaa
Puh. 040 152 0900
rhaimila@hotmail.fi
Sihteeri: Antti Moisio
Heinistöntie 149, 46230 Valkeala
Puh. 040 531 2606
antti_.moisio@pp.inet.fi


Tampere-Tartto-seura

tts.svyl.net
Tampere-Tartto-seuran Facebook-sivu
Puheenjohtaja: Liisa Löyttyniemi
liisa.loyttyniemi@bt-yhtyma.fi
Sihteeri: Ulla Mononen
ullamononen@kolumbus.fi
Seuran toimisto: Suvantokatu 13, 33100 Tampere
Puh. (03) 211 0210
ttsry@tpnet.fi


Tuusulan Suomi–Viro-yhdistys

Puheenjohtaja: Lars Winqvist
Tuusulantie 130
04310 Tuusula
Puh. 050 381 9591
lars.winqvist@elisanet.fi


Vaasa-Pärnu-seura

http://www.netikka.net/vaasaparnuseura/
https://www.facebook.com/VaasaParnuSeurary
Puheenjohtaja: Raimo Vahtera
Porinkatu 4 C 18, 65350 Vaasa
Puh. 050 410 0646 tai (06) 315 1770
remil.vahtera@hotmail.fi
Sihteeri: Marjatta Hautamäki
Rossinkatu 8 B 6, 65380 Vaasa
Puh. 050 349 0383 tai (06) 356 8958
maijuli99@suomi24.fi
Rahastonhoitaja: Jorma Höykinpuro
jorma.hoykinpuro@elisanet.fi


Vakka-Suomen Viro-seura

Puheenjohtaja: Jaana Vasama
Viklakuja 5B, 23500 Uusikaupunki
Puh. 050 560 6328
jvasama2@gmail.com
Sihteeri: Riitta Kilkku
riitta.kilkku@uusikaupunki.fi
Puh. 050 573 1330


Valkeakosken seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Ritva Huhtinen
Tallikatu 1 A 28, 37630 Valkeakoski
Puh. (03) 584 1150 tai 040 516 1907
ritva.huhtinen@pp.inet.fi
Sihteeri: Juha Valkama
Linnavuorentie 9, 37700 Sääksmäki
Puh. 0400 739 773
juha.valkama@evl.fi


Varsinais-Suomen Viro-keskus

www.viro-keskus.fi
Varsinais-Suomen Viro-keskuksen Facebook-sivu
Vanha Suurtori 3, 20500 Turku
Toiminnanjohtaja: Kirsi Äyräs Puh. (02) 250 3359
toimisto@viro-keskus.fi
Puheenjohtaja: Armas Lahoniitty
Puh. 040 522 5711
armas.lahoniitty@pp.inet.fi
Sihteeri: Reino Lemmetyinen
Puh. 0400 720 460
reino.lemmetyinen@saunalahti.fi


Viljandin ystävät

www.viljandi.fi
Viljandin ystävien Facebook-sivu
info@viljandi.fi
Puheenjohtaja: Pirjo Ranki
Hiihtäjäntie 8 B 19, 00810 Helsinki
prpirre@gmail.com
Sihteeri: Pekka Malvela
pekka.malvela@outlook.com


Viro-instituutin ystävät

www.viro-instituutti.fi
www.facebook.com/viroinstituutti
Puheenjohtaja: Jaakko Blomberg
c/o Viron Suomen-instituutti
Eesti Maja - Viro-keskus, Sörnäisten rantatie 22, 00540 Helsinki
Puh. (09) 669 805, 050 438 5331
info@viro-instituutti.fi


Virolaisen kulttuurin ystävät Virkku

Virkun Facebook-sivu
Puheenjohtaja: Helena Jokela
Virkku ry, Eesti Maja - Viro-keskus, Sörnäisten rantatie 22 C, 00540 Helsinki
virkku.ry@gmail.com
Sihteeri: Sirpa Pesola


Vironkielisen Opetuksen Seura
Eestikeelse Hariduse Selts

www.eestikeelsehariduseselts.fi
Puheenjohtaja: Helja Kirber
helja6@gmail.com


Alkuun